Bili smo na stručnoj konferenciji „Laboratorija omladinskog rada”, na kojoj je prisustvovalo 50 omladinskih radnika/ca, lidera/ki i predstavnika/ca institucija. Događaj je organizovao@ NAPOR – Nacionalna asocijacija praktičara/ki omladinskog rada. Konferenciju je otvorila izvršna direktorka NAPOR-a Jelena Stojanović, nakon čega su uvodna obraćanja imali pomoćnica ministra u Ministarstvu turizma i omladine Ivana Antonijević i predsednik upravnog odbora NAPOR-a Lazar Đoković.

Tokom prvog dela događaja održana su tri paralelna panela upravo na temu pomenutih različitih aspekata prepoznavanja omladinskog rada. O tome koja evropska i nacionalna dokumenta omogućavaju prepoznavanje omladinskog rada i na koji način se koriste kako bi se obezbedila sredstva za sprovođenje programa omladinskog rada na lokalu govorile su pomoćnica ministra u Ministarstvu turizma i omladine Ivana Antonijević, članica Upravnog odbora NAPOR-a Dajna Marinković, koordinatorka grupe za mlade, informisanje i sport u Fondaciji Tempus Vedrana Marković i koordinatorka kancelarije za mlade Kragujevac Marija Đoković.

Fokus drugog panela stavljen je na formalnu dimenziju prepoznavanja omladinskog rada, te su na njemu predsednica Strukovnog kokusa omladinskih radnika/ca Violeta Stanković, viša nacionalna savetnica za NOKS (standard zanimanja) Mirjana Bojanić i Samir Hodžić iz Agencije za kvalifikacije govorili/e o standardu kvalifikacija i zanimanja omladinskog radnika/ce, kao i o validaciji stečenih kompetencija u omladinskom radu.

Koliko je omladinski rad prepoznat, ali i pozitivno vrednovan od strane različitih društvenih aktera govorile su članica upravnog odbora NAPOR-a Maja Mara Jovanovic, učesnica jednog od programa omladinskog rada Jelisaveta Crnić, predsednica Saveta roditelja NAPOR-a Ivana Branković i novinarka Dnevnika Lea Radlovački.

Tokom drugog dela konferencije nekoliko organizacija demonstriralo je svoje inovativne prakse u omladinskom radu, Centar za građansko delovanje – CeGraD, Somborski edukativni centar – Somborski edukativni centar – SEC, Grupa IZAĐI, Centar za pozitivan razvoj dece i omladine – CEPORA – Centar za pozitivan razvoj dece i omladine i BalkanIDEA Novi Sad.

NAPOR je na konferenciji prezentovao dve prakse. Prva se odnosila na kreiranje programa omladinskog rada u institucijama kulture i uključivanje mladih kao ko-kreatora u iste, a druga na metodologiju „Sport za razvoj“ u omladinskom radu koja podrazumeva korišćenje sportskih aktivnosti u cilju pružanja podrške ličnom i socijalnom razvoju mladih, kao i brige o njihovom fizičkom i mentalnom zdravlju.

Konferencija je održana u okviru projekta „Evropski omladinski radnici se ujedinjuju da osnaže mlade i omladinski rad – Omladinski radnik je životni stil“ koji se sprovodi od 2022. godine sa nacionalnim asocijacijama iz devet zemalja: Srbija, Estonija, Italija, Republika Češka, Portugal, Grčka, Severna Makedonija, Holandija i Malta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *